en-Náš hřebec Leader byl jednohlasně vybrán komisaři American Miniature Horse Association ( AMHA) na titulní stranu 2015 AMHA kalendáře.

20/09/2014

Tak je to pravda a je to oficiální ! Obrovská čest pro naší farmu Tikitano a Českou Republiku ! Náš roční hřebec EBF POL SH Natural Born Leader z chovu Elevage de la Buise ve Francii byl jednohlasně vybrán komisaři AMHA pro titulní stranu jejich chovatelského kalendáře pro rok 2015. Velký dík Liz Cruber McMillan za pořízení nádherné fotografie našeho Leadra a také obrovský dík Tom Leeggangers za perfektní práci s naším Leaderem při fotografování !!! Krásný frollar , který má Leader na sobě je od Amandy Breakell ( Minihorsesales Frollar) z Anglie. Leader je úžasný kůň a moc se na něho těšíme na výstavě v roce 2015 !!!


(článek o tom , jak vznikla tato fotka a detaily uveřejnění v AMHA kalendáři od autorky snímku Liz Cruber McMillan)

Volba pro rok 2015...

Trocha "historie" této jednoduché fotografie z daleké země. Jak vznikla a co vypovídá a o tom, proč byla vybrána:
American Miniature Horse Association (AMHA) požádala o soubor výrazných fotografií vytvořených v roce 2014 v Severní Americe a Evropě, ze kterého by vzešel snímek na titulní stranu jejich AMHA kalendáře na rok 2015.
Zrovna jsme byli na poslední části naší cesty , kterou byla Tikitano Farm v České republice. Chtěla jsem na této farmě pořídit snímek, který by doplnil můj soubor. Ale chtěla jsem jiný snímek než jsem měla doposud - a už jsem z toho začínala být nesvá, když Tom přišel s nápadem.
"T" navrhl, že by mohlo být OPRAVDU pěkné vytvořit jeden elegantní snímek v zahradě . Tradiční fotografii, která by (ve své jednoduchosti) ukazovala skutečnou velikost (v souladu s plemenným standardem) V EVROPĚ CHOVANÉHO amerického miniaturního koně - a sice zasazeného do scenérie bez použití jakýchkoliv filtrů nebo koláží, či jiných úprav. Prostě jednoduchou fotografii, ze které by bylo patrné, o jak úžasně malého a nádherného koně jde.
Vznik a kompozice:
Kůň na fotografii (z chovu Elevage de la Buise) ,který je součástí výstavních koní, které vlastní Marcela , byl mimořádně dobře natrénovaný a rád se fotografoval. Nafotili jsme ho v různých pózách (jednak s ozdobným límcem(frollarem) od Amandy Breakell a také bez něho). Líbila se nám barva frollaru a šmrnc, který tím fotografie získala, a tak jsme se rozhodli pro fotografii "s" frollarem. Trs trávy v popředí umožňuje divákovi vnímat (bez nutnosti fotografii upravovat) skutečnou velikost koně. BYLA jsem v pokušení zvolit podobný snímek bez trávy, u něj ale nebylo tak "podprahově" evidentní, že kůň je tak malý. Z ohlávky bylo odstraněno vodítko, ke zjemnění přechodu mezi snímkem a bílým papírem byl přidán světelný kruh, fotografie byla ještě oříznuta a odeslána AMHA spolu s ostatními vybranými snímky pořízených v roce 2014.
Poté, co AMHA obdržela všechny snímky, si vyžádala informaci o koni a klientovi u tohoto snímku a bylo mi sděleno, že právě tento snímek byl zvolen na obálku na rok 2015. Zeptala jsem se, jestli jsou si 100% jistí??? A dostalo se mi odpovědi: "Ano, jsme si jistí, snímek byl naší porotou zvolen JEDNOMYSLNĚ..." WOW! TO JE SKVĚLÉ!
Abych byla upřímná, byla jsem opravdu překvapená. Posledních pět let jsme směřovali spíš k "uměleckým" snímkům hrabajících hřebců s bohatou hřívou a ocasem, snímkům vzpínajících se koní, zápasících koní, snímkům foceným přes hřbet a snímkům hlavy foceným zezdola (které se neobejdou bez mého ležení v trávě) a také se zdálo, že čím víc kouře a počítačově vytvořeného ohně a plamenů, tím lépe.
Ano. Tyto snímky umí zaujmout a jistě mají svoje místo, pokud jde o to, aby přitáhli pozornost médií a také zvědavé klienty na farmu.
Nicméně nápad, který měl Tom Leeggangers na vytvoření tohoto snímku, byl opravdu dobrý... A aniž bychom se pouštěli do rozebírání "jak a proč", správnost této volby byla potvrzena rozhodnutím editorů.
Tuto volbu lze brát také jako připomínku pro média, že TITULNÍ SNÍMEK (reprezentující určité plemeno) by MNOHDY mohl být víc než jen koláž snímků hlavy a krku nebo snímků šampionů zabalených do trofejních dek nebo naaranžovaných v umělých kulisách s dokresleným kouřem.
NĚKDY je pěkné vidět okouzlujícího, klidného koně úžasné barvy, který je ztělesněním standardu plemene - stojícího na všech čtyřech v celé své kráse.
Tento "tradiční" fotografický styl, je zrovna tak DŮLEŽITÝ pro archivy publikací o našem plemeni. Je důležité, abychom za 20 let mohli otevřít kalendář nebo časopis věnovaný určitému plemeni a vidět vývoj našeho chovatelského snažení. Dovedete si představit, že za 25 let budoucí generace otevřou starý časopis a nenajdou v něm nic jiného než snímky očních bulv, siluet na pozadí zapadajícího slunce a hojnost vlajících hřív, které budou znázorňovat vaše plemeno...
Neříkám, že se máme vrátit ke "standardním" snímkům , chci tím jen říci, že bychom neměli ztrácet ze zřetele důležitost a vliv role, jakou hrají ve fotografických archivech. Vášnivě MILUJI ohnivou mystiku uměleckých snímků - stejně jako (nebo možná více než) všichni ostatní. Měli bychom ale věnovat víc pozornosti tomu, jaký odkaz po sobě zanecháváme v médiích (opticky) pro další generace, které budou na jeho základě hodnotit tyto okamžiky NAŠÍ historie.
Jedna věc bude ale za 25 let jistá, příští generace si budou moci vzít do ruky kalendář AMHA na rok 2015 a na jeho titulní straně se hned přesvědčit o tom, jak vyspělý byl kůň AMHA chovaný v Evropě. A to díky koni, který je na fotografii zachycen, vznešený a hrdý a zastupující svoje plemeno... Amerického miniaturního koně.
Jsem na tuto volbu velmi pyšná, nejen za Tikitano Farm a Českou republiku, ale jsem PYŠNÁ za CELOU EVROPU za to, že byl zvolen tento mezinárodní snímek mezi příspěvky z různých farem (malých i velkých, a to velikostí i jménem). Vyvolený... Aby reprezentoval American Miniature Horse Association po celém světě po dobu jednoho roku.
To si zaslouží velkou GRATULACI!
Lizzy

=)) Tato zkušenost mi připomíná situaci v roce 1998, kdy mi moje první redaktorka AMHA MHW Magazine (Barbara Ashby) řekla: "Liz, snímek na titulní straně reprezentuje publikaci věnovanou příslušnému PLEMENI jako takovou... A měla by jej proto vystihovat v úplnosti a elegantně. UMĚNÍ patří dovnitř - aby lidé pokračovali ve čtení!" Říkala jsem si, co mi bude ta "babka" vykládat, a teď, téměř po 20 letech, opakuji to samé! : )